בשנים האחרונות הוכתר משקה אייס קפה למשקה המובחר של הקיץ הישראלי, זאת הודות למרקם הקפה הקטיפתי, הקליל, המרענן והמתוק שהפך למותג הבית של רשתות קפה רבות, כגון: "ארומה", "קפה ג'ו", "קופי בין", "קפה קפה" ועוד. החדירה המאסיבית של משקאות הברד הצוננים אל תחום בתי הקפה, המסעדות, בתי המלון, הפיצוציות ובתי העסק לא הותיר לנו ברירה אלא לעמוד על טיבו של המשקה המשובח והפופולארי הזה. לפיכך, במאמר הבא נפרט אודות המשקה האיטלקי המופלא ? "אייס קפה" ומוצריו.

מהו אייס קפה?

האייס קפה המקורי, המכונה גם קפה "גרניטה" הוא למעשה קינוח איטלקי ממוצא סיציליאני, המורכב מפולי קפה, יין או מיצי פירות אשר עורבבו עם סירופ של סוכר. בארץ, זכה המשקה לטוויסט ים תיכוני ולשם המרענן "אייס קפה" והוא מורכב מתמצית של קפה אספרסו, חלב וקרח כתוש. מדובר במשקה פופולארי במיוחד, שהפך לפריט חובה בכל פיצוציה, מסעדה או בית קפה. משקאות האייס קפה מגיעים בשלל טעמים, צבעים, חומרים, גרסאות ומחירים.

איך מכינים אייס קפה מקצועי?

במרבית רשתות הקפה המובילות, משקה האייס קפה האיכותי, נעשה באמצעות מכונת קפה אייס מקצועית ושימוש בחומרי גלם איכותיים, הכוללים: אבקת אייס קפה אינסטנט במגוון טעמים (אייס וניל, אייס תות, אייס מוקה, אייס קופי, אייס שוקו ועוד), חלב שמנת משובח, קרח כתוש להפליא והרבה הרבה סוכר.

שיגעון האייס בבתי הקפה בארץ

שיגעון האייס קפה חלחל היטב לתרבות הקיץ הישראלית והפך למותג הרשמי של רשתות קפה מובחרות בישראל. הקלילות והרעננות של משקה האייס קפה קורצת לקהל הישראלי, המיטיב לבקר ברשתות קפה מובילות, המשווקות את המשקה המרענן במגוון טעמים תוך הוספת מרכיבים ייחודיים וסודיים המהווים חותם היכרות לרשת.

כך למשל הפך משקה האייס ארומה של קפה ארומה, לקפה הקר הפופולארי בישראל וכמוהו גם משקאות אייס קפה של רשת "קפה קפה", "קקאו", "אילנ ס", "קפה ג'ו", "קפנטו", "ארקפה", "קופי בין שופ", "קפה הילל" ועוד.

מהו מחירה של כוס האייס קפה?

מבדיקה שנערכה בין מספר רשתות קפה מובחרות, המשווקות את משקה האייס קפה, עולה כי מחירה של כוס אייס קפה ממוצעת, נע בין 17 שקלים ל ? 21 שקלים חדשים.

ואם בקלוריות עסקינן?

כשמדברים על אייס קפה מדברים על קלוריות והמון קלוריות. אומנם, רשתות הקפה מנסות את מזלן ומשקיעות בהכנת תערובות מיוחדות של אייס דיאטטי, אולם לצערנו הרב, העובדות מדברות בעד עצמן ומבדיקה שנערכה בין תשע רשתות קפה מובילות בארץ, נמצא כי משקאות האייס קפה הסטנדרטים נעים בין: 281 קלוריות (לכוס אייס סטנדרטית של "קפנטו") ל ? 478 קלוריות (לכוס אייס סטנדרטית של "קפה הילל") ואילו משקאות האייס קפה דיאט נעים בין: 48 קלוריות (לכוס אייס דיאט של רשת "קפנטו") ל ? 391 קלוריות (לכוס אייס דיאט של רשת "קקאו").

אילו טעמים של אייס קפה ישנם?

כיום ניתן למצוא מגוון אדיר של טעמים, צבעים ומרקמים שונים של אייס קופי, כאשר כולם מבוססים על אותו עיקרון פשוט ומנצח: שילוב בין תמצית קפה מנצחת למכת ברד עיקשת.

  • אייס קפה ? האייס קפה הסטנדרטי הוא המשקה הקר הפופולארי ביותר מבין סוגי האייסים והוא מורכב לרוב מתמצית של קפה, חלב וקרח כתוש, יש המעדיפים אותו על בסיס של מים ויש המעדיפים אותו על בסיס של חלב. כאשר איכות המשקה תלויה בהכרח באיכות של פולי הקפה.
  • אייס לייט ? אייס קופי לייט הוא משקה קפה קר, המכיל עד כשני שליש ממספר הקלוריות המצויות במשקה האייס קפה הסטנדרטי.
  • אייס דיאט ? אייס קפה דיאט הוא משקה קפה קר דיאטטי, בו רמת הקלוריות איננה חוצה את רמת ה - 40 קלוריות למאה מיליליטר.
  • אייס וניל ? אייס וניל הוא משקה אייס איכותי, המבוסס על אבקת וניל, חלב וקרח כתוש. התוצר הסופי דומה מאוד לטעם של גלידת וניל צוננת ומרעננת.
  • אייס שוקו ? מדובר בגרסה מתקתקה במיוחד של אייס קופי, המבוססת אף היא על חלב וקרח כתוש עם טוויסט מתוק של שוקו.
  • אייס מוקה ? הוא למעשה קפה ברד, המשלב בין שני הטעמים המנצחים: קפה מריר ומשובח ושוקו מתוק ומגובש, יחד עם חלב ושבבי קרח גרוסים. מדובר בגרסה האהובה במיוחד על אוהבי השוקו המחוזק.
  • אייס מרגריטה ? אייס מרגריטה הוא משקה מרענן במיוחד, המבוסס על תמצית של פירות, קרח ולפעמים גם אלכוהול. כיום, ניתן לרכוש משקה של אייס מרגריטה בשלל טעמים, לרבות: מרגריטה תות, מרגריטה פסיפלורה, מרגריטה לימון, מרגריטה מלון, מרגריטה מנגו וטעמים נוספים.

מכונות אייס קפה מקצועיות

משקה האייס קפה הפך כבר למותג מקומי ולמשקה הקיץ הרשמי של ישראל, כך שבכל פיצוציה, מסעדה או בית קפה תוכלו לפגוש במשקה המרענן הזה. הכנת אייס קפה מקצועי תלויה בהכרח במכונת אייס קופי משובחת. לרוב מדובר במכונה המורכבת משני מיכלי קיבול אשר בתוכם נמצא סכין חילזון פנימי (האמון על כתישת הקרח), מערכת הקפאה פנימית וחיצונית, שלושה מדחסים, בוחשים ופילטר אוויר מיוחד המגן על הרדיאטור. ככל שהמכונה מקצועית יותר וחומרי הגלם הינם איכותיים יותר (לרבות: אבקת האייס קפה או תמצית של אספרסו קפה, חלב וגושי קרח אווריריים), אזי משקה האייס קפה הינו משובח יותר.

אילו סוגי מכונות אייס קפה יש כיום בשוק?

בחנויות המובחרות המוכרות ציוד לבתי קפה, מסעדות ועסקים, מציעים מבחר שלם של מכונות אייס קופי ודומיהן, לרבות: מכונת אייס קפה, מכונת ברד, מכונת יוגורט, מכונת גרניטה ועוד.