עוגיות

כולנו אוהבים ללוות את שתיית הקפה או התה שלנו במשהו מתוק, בדרך כלל בעוגייה טעימה. במאמר הזה נסקור את סוגי העוגיות הקיימים ושאותם אפשר להכין בבית בקלות.

עוגיות סוכר

עוגיות אלה עשויות מבצק שרודד ונחתך בצורות שונות. הבצק עשוי מכמות נדיבה של קמח ויחסית מעט חמאה, אבקת אפייה, ביצים וחלב. ניתן להוסיף לו חומרים שונים כמו קקאו, קוקוס ומיץ תפוזים וכך לגוון את הטעם הבסיסי ולקבל עוגיות קוקוס, עוגיות שוקולד ועוד. את העוגיות האפויות שהן שטוחות ונוקשות, אפשר לזגג בזיגוגים שונים כגון זיגוג סוכר, זיגוג לימון וזיגוג שוקולד המעניקים יופי וטעם. ניתן גם לשחק עם צבע הבצק וכך לייצר עוגיות מעניינות במיוחד. לדוגמה ליצור עוגיות שחמט על ידי הוספת קקאו למחצית מכמות הבצק. לאחר מכן לגלגל שני נקניקים חומים ושני נקניקים לבנים, לערוך אותם זה על גבי זה, להדק ולצנן במקפיא. לבסוף לחתוך בסכין לפרוסות ולאפות.

עוגיות פריכות

הן עשויות מבצק פריך, אותו בצק שמשמש להכנת תחתית של עוגת פאי. בצק זה מתאפיין בכמות גדולה של שומן, בדרך כלל חמאה ובמעט נוזלים. כדי לעצב אותו לעוגיות מאחסנים אותו במקרר לכמה שעות ולאחר מכן מרדדים לעלה וחותכים לעוגיות. כדי לגוון מורחים על הבצק חומרי טעם שונים: ריבה, ממרח תמרים או תערובת קקאו וחמאה. אחר כך חותכים לריבועים או עיגולים ואופים.

עוגיות רכות

עוגיות אלה עשויות בצק רך שניתן לעצב בכפית. כמו בצק עוגיות סוכר, גם הוא עשוי מקמח, אבקת אפייה, סוכר, ביצים וחלב. השוני הוא בכמות הנוזלים: יש בו יותר חלב או נוזל אחר כמו מיץ פירות. את טעמו מגוונים בהוספת אגוזים, שקדים, קוקוס, ריבה ועוד.

עוגיות זלופות

בצק עוגיות אלה רך מאוד אך אינו נוזלי וזאת כדי שיהיה קל לזלף אותו במכשיר הזילוף. כדי לקבל את המרקם הרצוי של הבצק, צריך להשתמש בחמאה רכה מאוד ולעבד אותו היטב במערבל לפני הזילוף. מכשיר הזילוף מאפשר לייצר עוגיות בצורות שונות: פרחים, צדפים, כוכבים וכולם עטורים בדוגמת פסים אופיינית ויפה.

עוגיות חתוכות 

עוגיות חתוכות מכינים בתהליך שדומה לתהליך הכנה של עוגה בחושה. בתחילה מערבבים את החומרים לעיסה, משטחים אותה ואופים. לאחר שהמאפה מצטנן מעט חותכים לריבועים, מעוינים או משולשים שעוביים כשני סנטימטרים. ישנם כמה סוגים של עוגיות חתוכות. יש כאלה שעשויות שכבה אחת כמו הבראוניז המוכרות, יש שעשויות מבצק פריך ועליו שכבה של ריבה, אגוזים או חלבון מוקצף ויש שעשויות שלוש שכבות – שתיים של בצק פריך ובאמצע שכבת מלית של תמרים, ריבה, שוקולד ועוד.

עוגיות קצף

עוגיות אווריריות, קלות ושבירות. הן עשויות מקצף חלבונים שנאפה בחום נמוך למשך זמן ארוך, לעיתים כמה שעות. ככל שהן נאפות בחום נמוך יותר ולזמן ארוך יותר, הגוון שלהן בהיר יותר. לקצף הביצים נוהגים להוסיף חומרי טעם כמו קרם טרטר וקוקוס וחומרי צבע ליופי. כמו העוגיות הזלופות הן מעוצבות בצנטר זילוף במגוון צורות.