תרבות הקפה המשגשגת בארץ ובעולם, הביאה לכך כי אנשים רבים מחזיקים במגוון רחב של מכונות קפה ביתיות ומשרדיות מתוך מטרה לצרוך קפה משובח גם מחוץ לבית הקפה. משקאות קפה רבים מכילים קפאין - חומר כימי, המשפיע על הגוף במספר רבדים. במאמר הבא, נסביר מהן ההשפעות החיוביות והשליליות שיש למשקאות קפה המופקים באמצעות מכונות קפה, על הגוף.

מהו קפאין?

קפאין הוא החומר הכימי המצוי בפולי הקפה. קפאין מצוי ביותר משישים מינים של צמחים, מזונות וכמובן משקאות קפה המופקים באמצעות מכונות קפה או אבקות, כגון: עלי תה, שוקולד, פולי קקאו, קולה ועוד. שתיית קפה, אשר הופק מפולי קפה באמצעות מכונות קפה בעלות מטחנת קפה או אבקת קפה מוכנה, מכילה קפאין המעיר את מערכת העצבים ונספג בכל חלקי הגוף.

קפה ובריאות

שתיית משקאות קפה המופקים באמצעות מכונות קפה אוטומטיות או אבקות קפה ביתיות, טומנת בחובה מספר סגולות עיקריות, הכוללות בין היתר את היתרונות הבאים:

  • קפאין מסייע לזיכרון ? מחקרים הראו כי אנשים שהרבו לשתות קפה, המופק בצורה ידנית או באמצעות מכונות קפה, לאורך כל חייהם, ניחנו בזיכרון טוב יותר לעת זקנה.
  • קפאין מנצח עייפות ? שתיית משקאות קפה או אכילת פולי קפה היא התרופה היעילה ביותר נגד עייפות, שכן הקפאין הוא סם ממריץ, המפיג עייפות ומפיח ערנות מוגברת בקרב צרכניו.
  • קפאין מרגיע כאבי ראש ? קפה מגביר את זרימת הדם אל המוח ולכן עשוי להרגיע כאבי ראש.
  • קפאין מצוין לספורט ? מחקרים מראים כי שתיית קפה כשעה לפני פעילות ספורטיבית, מגדילה את רף יכולת המאמץ של ספורטאים בכשלושים אחוז. כמו כן, נמצא כי קפה מעודד את הגוף להשתמש במאגרי השומן לצורך אנרגיה מאשר בפחמימות, עובדה המעלה את כושר הסיבולת של הספורטאי.

מהם חסרונותיו של הקפה?

כמו כל דבר בחיים, הגזמה בשתיית קפה עשויה להיות קטלנית. מעבר לכך, קפאין הוא סם מעורר לכל דבר ועניין והתמכרות לצריכתו, עשויה להיות גם רעה לגוף.

החסרונות העיקריים של קפה באים לידי ביטוי בנדודי שינה, עצבנות, סחרחורות וכאבי ראש, לחץ דם גבוה, הכפלת הסיכון להתפתחות של דלקת פרקים (כאשר צורכים יותר מ ? 4 כוסות קפה ביום), צריכת יתר של קפה (מעל 8 כוסות קפה ביום) במהלך ההיריון עשויה להגדיל את הסיכוי ללדת ולד מת, שתיית קפה עלולה להוביל להפרעות במערכת העיכול, קוצר נשימה, דיכאון, חרדה, דפיקות לב מהירות, קפאין עשוי לגרום לירידה במסה של העצם, רעלת קפאין ועוד.

יחד עם זאת, חשוב לזכור כי צריכת משקאות קפה במינונים מופרזים, של למעלה מעשרה גרם של קפאין עבור כל קילוגרם ממשקל גופכם היא מסוכנת, אולם צריכה במינון סביר והגיוני מותרת.

כמה כוסות קפה ביום מותר לשתות?

שאלת השאלות עבור כל צרכן בית קפה מושבע היא מהי הכמות המותרת של כוסות קפה?. ובכן התשובה לכך היא פשוטה: לא יותר משלוש כוסות ביום. כאשר אנשים עם רגישות למשקאות המכילים קפאין כמו גם נשים בהיריון, חולי לב ולחץ דם צריכים להימנע משתיית קפה.

קפה קלוריות

מבחינה קלורית משקאות קפה ללא חלב, מכילים בין 5 ל ? 15 קלוריות בלבד, כאשר האלמנט המשמין בקפה הוא תוספת של חלב או שמנת מוקצפת המופקת באמצעות מכונות קפה. לפיכך, אם אתם בדיאטה מומלץ לשתות משקה אספרסו משובח של מכונות קפה המכיל מספר מועט של קלוריות. כמו כן, קפה ידוע כזרז של מערכת חילוף החומרים בגוף, עובדה היכולה לסייע לאנשים המצויים בדיאטה.

כמה קפאין יש במשקאות קפה המופקים באמצעות מכונות קפה?

משקאות קפה שונים המופקים באמצעות מכונות קפה, מכילים רמות שונות של קפאין, לרבות: משקה קפה שחור מחוזק מכיל בין 150 ל ? 200 מיליגרם קפאין, משקה אספרסו כפול מכיל כ ? 100 מיליגרם של קפאין, משקה קפה נטול מכיל בין 2 ל ? 5 מיליגרם קפאין, משקה קפה נמס מכיל כ ? 70 מיליגרם קפאין, משקה תה ירוק מכיל כ ? 30 מיליגרם קפאין, ועוד.

לסיכום, בכדי להפיק את המירב ממשקאות הקפאין, הקפידו על צריכה מאוזנת של משקאות קפה המופקים באמצעות מכונות קפה.